Agroturizmi, e ardhmja e ekonomisë rurale në Shqipëri

TIRANË, 27 mars/ATSH/ Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se, “agroturizmi është e ardhmja e ekonomisë rurale në Shqipëri”.

Gjatë një takimi në agroturizmin “Gjepalaj” në Shijak, Kryeministri Rama tha se, “kjo dallëndyshe e parë e zonës së mrekullueshme këtu që ka future edhe agroturizmin në zonë është një kontribut i madh për modelin që ne po krijojmë”.

“Ke qenë skeptik në fillim kur të nxitnim të merreshe me këtë punë, tani ja ku e ke këtu”, – tha Rama.

Gjepali tha se, “deri tani jemi të kënaqur mendonim se me pandeminë do të kishim probleme, por jo nuk e ndiem. Vijnë shumë familje madje edhe të huaj”.

“Në dy vite kam arritur rezultate që nuk i prisja gjithmonë mendoja si t’i transformoja tokat e mia si ato që shikoja jashtë. Në fillim kur nisa të bëja këtë më thoshin njerëzit e çmendur i bëjnë këto gjëra”, – tha Gjepali.

Më tej Kryeministri Rama tha se “sot isha tek kompania e prodhimit të ëmbëlsirave, spektakël, një fabrikë e re dhe ishin produktet e eksportit fantastike. Do rrisim pagën minimale në katër vitet që vijnë, u rrit, por është e ulët prapë me thënë të drejtën. Janë punëtorët me të motivuar”.

Ne, vijoi Kryeministri, kemi bërë edhe lehtësimin maksimal për marrjen e punëtorëve nga jashtë vendit.

“Punëtorët nga jashtë janë nga Pakistani, India, Bangladeshi, Filipinet dhe me pagat që jepni ju janë më se të kënaqur dhe punojnë non stop nga mëngjesi në darkë. Nuk ka më nga historitë e konsullatave është me vizë elektronike, 7 ditë mund t’i marrësh punëtorët nga jashtë. Kanë filluar të marrin punëtorë nga jashtë dhe janë të kënaqur”, – tha Rama.

/k.s/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.