SHBA – FDA konfirmon efikasitetin e vaksinës “Johnson & Johnson”

UASHINGTON, 24 shkurt /ATSH-AFP/ – Agjencia Amerikane e Barnave (FDA) konfirmoi sot efikasitetin e vaksinës antiCOVID-19 me një dozë të vetme të “Johnson & Johnson”, përfshirë edhe ndaj varianteve, duke parashikuar autorizimin e saj shumë të afërt në SHBA.

“Efikasiteti i vaksinës ishte 85,9% kundër formave të rënda të sëmundjes në SHBA dhe, gjithashtu, efikase me 81,7% kundër formave të rënda në Afrikën e Jugut dhe Brazil, ku janë përhapur variantet e virusit”, tha FDA

FDA analizoi në mënyrë të pavarur rezultatet e provave klinike të kryera në rreth 40 000 persona në disa vende dhe lëshoi ​​një seri dokumentesh, dy ditë para një takimi të komitetit të saj këshillues, për të shqyrtuar autorizimin urgjent të vaksinës në SHBA.

“Skanimet mbështesin një profil të favorshëm sigurie, pa shqetësime specifike të identifikuara të sigurisë që mund të parandalojnë lëshimin e një autorizimi të përdorimit urgjent”, shkroi ajo, duke vënë në dukje se ky autorizim mund të bëhet në fund të javës.

Kjo vaksinë nga kompania amerikane pritet në veçanti, sepse ka dy përparësi të konsiderueshme përsa i përket logjistikës: mund të administrohet vetëm në një dozë të vetme dhe mund të ruhet në temperatura të frigoriferit, gjë që do të lehtësojë ndjeshëm shpërndarjen e saj./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.