ZELANDË E RE – Hiqen kufizimet e mbetura antiCOVID-19

WELLINGTON, 22 shkurt /ATSH-DPA/ – Kufizimet e vendosura si pasojë e koronavirusit në qytetin më të madh të Zelandës së Re do të hiqen sot.

Kryeministrja, Jacinda Ardern tha se duke nisur nga mesnata në orën 12:00, kufizimet e mbetura në Auckland do të lehtësoheshin dhe se kufizimet që kanë të bëjnë me grumbullimet do të hiqen.

Tre raste të koronavirusit në komunitet u zbuluan në mes të shkurtit, duke e detyruar Auckland në një bllokim tre-ditor ndërsa zyrtarët shëndetësorë përcaktuan burimin e infeksionit.

“Maskat do të jenë të të detyrueshme në të gjithë transportin publik në të gjithë vendin”, theksoi Ardern.

Para njoftimit, maskat kërkoheshin vetëm në transportin publik brenda Auckland ose në fluturimet e brendshme./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.