SHBA – Biden zgjat ngrirjen e pagesave te borxheve studentore

UASHINGTON, 21 janar /ATSH-DPA/ – Në një nga veprimet e tij të para si president, Joe Biden zgjati ngrirjen e pagesave të huasë studentore për tetë muaj, duke shpresuar të parandalojë presionin e ri mbi huamarrësit mes trazirave ekonomike të shkaktuara nga pandemia.

Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv menjëherë pas përurimit të tij, duke refuzuar moratoriumin deri më 30 shtator.

Të diplomuarit në të gjithë vendin po sjellin 1,6 trilion dollarë në kredi studentore, shuma më e madhe e borxhit të konsumatorit të mbartur nga amerikanët përveç hipotekave.

Borxhi mesatar është 33 000 dollarë.

Pa këtë zgjatje, rreth 41 milion huamarrës u përballën me një rinisje të pagesave të huasë federale në shkurt./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.