COVID-19 – Johnson: Spitalet britanike në rrezik

LONDËR, 14 janar /ATSH-ANSA/ – Rritja e infeksioneve nga Covid-19 në Britaninë e Madhe nga i ashtuquajturi variant anglez i virusit tani përfshin një rrezik thelbësor për spitalet britanike për sa i përket shtretërve në kujdesin intensiv, deklaroi kryeministri Boris Johnson në një seancë dëgjimore parlamentare, ndërsa shtoi se ai nuk ishte në gjendje të parashikonte kur do të ezauroheshin shtretërit.

Kryeministri këmbënguli më pas në rëndësinë e bllokimit dhe përshpejtimit të vaksinave në këtë fazë, ndërsa shprehu shqetësimin për një variant të ri të identifikuar në Brazil, pas atij të Afrikës së Jugut.

Mbi 1 500 vdekje në BM, përbën një rekord për vendin.

Infeksionet u stabilizuan, por u regjistrua një rekord i ri absolut ditor i vdekjeve nga Covid-19 në 24 orët e fundit duke luftuar me të ashtuquajturën variant anglez të infeksionit.

Lockdown ka filluar të tregojë disa ndikime pozitive, por ai ende ka evokuar rreziqe thelbësore të mbipopullimit në spitale./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.