Zbulohet një varr i lashtë mbretëror kinez

ZHENGZHOU, 30 nëntor /ATSH-ANSA/ – Arkeologët kinezë kanë zbuluar një varr antik që daton nga Periudha e Pranverës dhe Vjeshtës (770-476 para Krishtit) në varrezat Xuyang në Luoyang, në provincën qendrore kineze të Henan.

Është vlerësuar se varri i përkiste një fisniku ose mbreti nga popullata Luhun Rong, një grup etnik, i cili migroi nga veriperëndimi dhe u vendos në Kinën Qendrore gjatë asaj kohe.

Wu Yeheng, i cili drejton këtë zonë arkeologjike, tha se në varrin e ruajtur mirë, arkeologët gjetën zile, stoli, lodra dhe unaza, të rrethuar nga skelete kuajsh dhe qerresh.

Varri përmban gjithashtu traditat shtëpitë e varrimit të njerëzve Rong dhe kulturën e tyre, që ndjekin rrjedhën e mesme dhe të poshtme të Lumit të Verdhë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.