FORMULA 1 – Rusia stacioni i radhës

SOÇI, 26 shtator /ATSH-AA/ – Gara e dhjetë e kalendarit për vitin 2020 që është revizionuar për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) do të zhvillohet me 53 xhiro në pistën e gjatë prej 5 848 metrash në qytetin Soçi të Rusisë.

Piloti i ekipit të ”Mercedes” që është lider në kampionat, Lewis Hamilton ka fituar 5 herë ndërsa shoku i tij i skuadrës, Valtteri Bottas, piloti i ”Red Bull-Honda”, Max Verstappen dhe piloti i ”AlphaTauri”, Pierre Gasly nga një.

Pesë renditjet e para të klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve përpara Çmimit të Madh të Rusisë janë si më poshtë:

Klasifikimi i pilotëve

1. Lewis Hamilton (Britani e Madhe): 190 pikë

2. Valtteri Bottas (Finlandë): 135

3. Max Verstappen (Holandë): 110

4. Lando Norris (Britani e Madhe): 65

5. Alexander Albon (Tajlandë): 63

Klasifikimi i ekipeve

1. ”Mercedes”: 325

2. ”Red Bull-Honda”: 173

3. ”McLaren”: 106

4. ”Racing Point”: 92

5. ”Renault”: 83./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.