BERLIN – Gjermania gjen prova të qarta të helmimit të Navalny-t

BERLIN, 2 shtator /ATSH-DPA/ – Ka prova pa mëdyshje që disidenti rus Alexei Navalny u helmua me një agjent nervor kimik nga grupi Novichok, tha sot zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert.

“Ky është një përfundim i dalë nga testi toksikologjik i kryer në një laborator të veçantë të ushtrisë gjermane, Bundeswehr”, tha Seibert në një deklaratë.

“Është një ngjarje tronditëse që Alexei Navalny është bërë viktimë e një sulmi me një agjent nervor kimik në Rusi”, vazhdoi ai, duke shtuar se kancelarja Angela Merkel është informuar për gjetjet.

Navalny, 44 vjeç, u dërgua në Berlin për mjekim më 22 gusht, dy ditë pasi u sëmur gjatë një fluturimi të brendshëm në Rusi.

Ai ka qenë një nga kundërshtarët më të ashpër të presidentit rus, Vladimir Putin, gjatë dekadës së kaluar.

Seibert i bëri sërish thirrje Rusisë që të kryejë një hetim mbi incidentin./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.