PEKIN- Kina rinis jetën parlamentare

PEKIN, 29 prill /ATSH-ANSA/- Kina ka njoftuar se do të nisë seancat parlamentare nga 21 dhe 22 maj, duke filluar me çështjet më të rëndësishme legjislative, si dhe me Konferencën Konsultative Politike të Popullit Kinez (CPPCC) dhe Kongresin Kombëtar Popullor (NPC).

Fillimisht e planifikuar për në fillim të marsit, shtyrja e ngjarjes më të rëndësishme politike dhe ekonomike të Kinës të vitit, e njohur si “dy kuvendet” (lianghui), u vendos në shkurt, për shkak të rreziqeve që lidhen me pandeminë Covid-19.

Tashmë Kina duket se e ka nën kontroll situatën sanitare që pas shpërthimit në Wuhan, ku shpërndarja e virusit tashmë është një pandemi botërore. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.