TEKNOLOGJI – iPod mbush 10 vjeç

SAN FRANCISKO, 3 prill /ATSH-ANSA/- iPod mbush 10 vjeç . Ishte 3 prill 2010, kur Apple lançuar tabletin i cili tashmë është një prani e vazhdueshme në mesin e pajisjeve të teknologjisë së lartë, krahas telefonave dhe kompjuterëve.

iPod u prezantua për herë të parë në botë më 27 janar 2010 nga Steve Jobs, i cili në një skenë të San Francisko kishte zbuluar lajmet para një publiku mjaft skeptik.

Në atë kohë, ishte e vështirë të imagjinohej se çfarë mund të bënte një ekran më i madh sa një telefon, por që nuk funksiononte si një telefon, dhe që ai nuk kishte një tastierë për të shkruar si një laptopi.

Koha tregoi se iPad-i ofroi përvojën më të mirë të shfletimit në rrjet si dhe të paturit e një ekrani mjaft të madh (9.7 inç) për të lexuar mirë e-mailet, shfletimin e fotografive, shikimin e filmave dhe luarjen e lojërave. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.