AFRIKË E JUGUT – Rregullohen kabllot e internetit midis Afrikës dhe Europës

JOHANESBURG, 21 janar /ATSH-DPA/ – “Openserve”, një biznes i infrastrukturës së internetit në Afrikën e Jugut, deklaroi sot se kabllot nënujore të prishura që lidhin Afrikën dhe Europën do të rregullohen sapo moti të jetë i favorshëm.

Prishja e pazakontë dhe e njëhershme e kabllove, një afër Gabonit dhe tjetri afër Angolës në bregdetin perëndimor të Afrikës, bëri që përdoruesit e internetit të kishin shpejtësi të reduktuar që të enjten.

“Openserve” deklaroi se ky problem ndikoi gjithashtu në thirrjet ndërkombëtare dhe në shërbimin roaming.

Eksperti i teknologjisë në Afrikën e Jugut, Arthur Goldstuck shtoi se koha për rregullimin e kabllove të internetit do të zgjasë dy javë./ /sara/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.