GJERMANI – Ulet numri i azilkërkuesve

BERLIN, 8 janar /ATSH-ANSA/ – Në vitin 2019, numri i azilkërkuesve në Gjermani ka regjistruar rënie.

Rreth 142 509 kërkesa janë regjistruar nga refugjatët e mbërritur për herë të parë në vend, rreth 40 000 më pak se një vit më parë.

Ministria e Brendshme ka njoftuar 111 094 kërkesa për azil duke përdorur një metodë të re llogaritjeje.

Procedurat janë hequr për fëmijët e refugjatëve, të lindur në Gjermani.

Tre vendet e para të origjinës së azilkërkuesve janë Siria (26 435), Iraku (10 894) dhe Turqia./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.