SEUL – Koreja e Veriut lëshon një raketë të paidentifikuar

SEUL, 28 nëntor /ATSH-DPA/ –  Koreja e Veriut lëshoi sot një raketë të paidentifikuar, njoftoi agjencia e lajmeve Yonhap e Koresë së Jugut.

Shefat e përbashkët të stafit nuk dhanë asnjë detaj në lidhje me llojin e raketës që ishte lëshuar, nga ishte nisur apo nga ku kishte zbritur.

Mes tensioneve me SHBA-në dhe Korenë e Jugut, Pyongyang muajt e fundit ka kryer disa testime armësh, duke përfshirë gjuajtjen e raketave balistike pavarësisht ndalimit nga  OKB-ja.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut deklaroi se nuk do të marrë pjesë në bisedimet për denuklearizim me SHBA-në dhe Korenë e Jugut, nëse ato nuk ndalojnë stërvitjet ushtarake të përbashkëta. / /sara/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.