UKRAINË – Angazhim maksimal për zgjidhjen e problemit të Donbasit

KIEV, 17 shtator /ATSH-ANSA/ – Duke konsideruar gjithçka, kemi vetëm gjashtë muaj, maksimumi një vit, afati kohor që ka Ukraina ka menduar të zgjidhë problemin e Donbasit, deklaroi ministri i Jashtëm i Ukrainës, Vadim Pristaiko, i cili iu referua së ashtuquajturës ”formula Zelensky”.

Sipas presidentit të ri, Volodimir Zelensky, Ukraina nuk mund të harxhojë pesë vjet për bisedime dhe për këtë arsye Kievi duhet të bëjë çdo përpjekje për të përmbushur misionin e tij.

”Nëse kriza e Donbasit nuk zgjidhet në një të ardhme, Kievi do të detyrohet të zbatojë masa të reja radikale”, theksoi ministri./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.