Ambasada e SHBA: Evitoni zonat e protestës, më herët ka pasur dhunë

TIRANË, 18 qershor/ATSH/- Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u bëri thirrje qytetarëve të saj të jenë të kujdesshëm të premten në mbrëmje pasi pritet një demonstrim nga opozita.

Sipas njoftimit të publikuar nga Ambasada e SHBA, i bëhet thirrje shtetasve amerikanë të jenë të kujdesshëm dhe të qëndrojnë larg ndërtesave qeveritare

“Një demonstrim i madh pritet të zhvillohet pranë Zyrës së Kryeministrit të premten, më 21 qershor 2019, duke filluar rreth orës 20:00. Grupi synon të demonstrojë kundër qeverisë shqiptare dhe mund të lëvizë në vende të ndryshme në Tiranë. Kohëzgjatja e demonstratës së pritshme është e panjohur. Demonstrimet e kohëve të fundit kanë përfshirë dhunën. Forcat e sigurisë kanë përdorur kanalet e ujit dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. Personeli i Ambasadës së SHBA-së dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi”, lexohet në deklaratë.

Gjithashtu në deklaratë u bëhet thirrje qytetarëve amerikanë të mos shfaqen në ambientet dhe zonat ku pritet të zhvillohet demonstrimi. Të monitorojnë dhe të jenë të informuar nga mediat lokale mbi demonstratën dhe zhvillimet e saj. Po ashtu Ambasada udhëzon shtetasit amerikan të ruajnë një profil të ulët në publik. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.