AXHENDA NDËRKOMBËTARE 17.4.2019

FRANCË – Bien këmbanat e të gjitha katedraleve në formë solidariteti pas zjarrit të rënë në Notrë Dam.

VATIKAN (Selia e Shenjtë) – Greta Thunberg takon papa Françeskun pas audiencës të përjavshme.

BERLIN (Gjermani) – Ministri i Ekonomisë prezanton parashikimet e rritjes ekonomike të pranverës në sfondin e ngadalësmit ekonomik gjerman.

SPANJË – Fushatë elektrorale për zgjedhjet e parakohshme të 28 prillit.

KARLSRUHE (Gjermani) – Gjykata Kushtetuese, institucioni më i lartë gjerman do të vendosë për situatën ligjore të ndalimit të eutanazisë.

BERLIN (Gjermani) – Prezantim në këshillin e ministrave të reformës së ndihmës për formimin e migrantëve, përfshirë ato europianë.

MOSKË (Rusi) – Shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov pret homologun serb, Ivica Daçiç.

STRASBURG (Francë) – Seancë e Parlamentit Europian, diskutime me Krisjanis Kariņs, kryeministrin e Letonisë për të ardhmen e Europës.

LISBONË (Portugali) – Presidentja estoneze, Kersti Kaljulaid në vizitë shtetërore.

ANKARA (Turqi) – Vizitë e ministrit iranian të Punëve të Jashtme, Mohammad Javad Zarif.

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Këshilli i Sigurimit në OKB diskuton për Sudanin./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.