MJEDIS – Një laborator nën akullin e Antarktikut për të studiuar klimën

ANTARKTIDË, 30 janar /ATSH-ANSA/ – Një laborator në 25,5 metra thellësi në ujërat e akullta të Detit Ros në Antarktidë, që u shndërrua në një zonë të mbrojtur në vitin 2017, do të studiojë ndryshimet e klimës përmes proceseve të rritjes së algave koralore dhe jovertebrorëve të vegjël.

Ky është qëllimi i projektit dyvjeçar “Ice-ClimaLizers”, i koordinuar nga kompania Enea dhe realizuar nga një ekspeditë italiane në Antarktik, në bashkëpunim me dy institutet, CNR (Bologna Shkencave Detare dhe Inxhinieri Detare e Genoa), Instituti i Oqeanologjisë në Sopot (Poloni) si dhe Universiteti i Portsmuthit dhe Muzeu i Historisë Natyrore në Londër.

Të financuara nga Programi Kombëtar për Kërkime në Antarktidë (PNRA) me financim prej 23 milionë eurosh nga Ministria e Arsimit, “Ice-ClimaLizers” është projekti i parë italian për klimën.

“Klima e Antarktikut po ndryshon me shpejtësi, prandaj është thelbësore që të dini përgjigjet e këtyre organizatave për mbrojtjen dhe ruajtjen e biodiversitetit”, tha Chiara Lombardi e Laboratorit të Biodiversitetit dhe shërbimeve të ekosistemit të kompanisë ENEA./ /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.