TURQI – Pezullohen programet televizive me kritika për Erdoganin

STAMBOLL, 27 dhjetor /ATSH-DPA/ – Autoriteti transmetues i Turqisë, RTUK, pezulloi dy programe televizive kritike ndaj presidentit Rexhep Tajip Erdogan, raportoi e përditshmja turke ”Hurriyet”.

Transmetuesi kritik i qeverisë ”Halk TV” pezulloi pesë here një shfaqje, ndërsa një program lajmesh në televizionin Fox TV nuk do të transmetojë për tre ditë, citoi ”Hurriyet” duke përmendur vendimin e RTUK.

Të dy këta transmetues u gjobitën.

Fatih Portakal, prezantues i Fox TV kritikoi presionin ndaj opozitës duke argumentuar se njerëzit nuk guxojnë të protestojnë paqësisht as për rritjen e çmimit të gazit.

“Njihni kufijtë tuaj, besoj se gjykata do t’u japë këtyre njerëzve një mësim”, kërcënoi Erdogan.

Dy aktorë të shquar të komedisë, Metin Akpinar dhe Mujdat Gezen, u shfaqën në një emision në ”Halk TV” më 21 dhjetor, duke kritikuar atë që ata e quajtën mungesa e demokracisë në Turqi.

Në Turqi, shumë gazetarë janë burgosur dhe dhjetëra media  janë mbyllur që nga një përpjekje e dështuar e grushtit të shtetit nga një fraksion i ushtrisë në vitin 2016./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.