DAMASK – Rihapet pas shtatë vitesh ambasada e EBA-s

DAMASK, 27 dhjetor /ATSH-AFP/ – Emiratet e Bashkuara Arabe rihapën sot ambasadën e tyre në Damask, sinjal i një përmirësimi të mundshëm të marrëdhënieve mes shteteve arabe dhe qeverisë së Bachar al-Assad.

Ky vendim vjen në një moment kur forcat proqeveritare siriane të mbështetura nga dy aleatët, Irani dhe Rusia kontrollojnë sot gati dy të tretat e vendit të shkatërruar nga lufta, duke kurorëzuar fitore pas fitore përballë rebelëve dhe grupeve xhihadiste.

Siria u anashkalua nga bota arabe që nga fundi i 2011 dhe disa shtete, kryesisht ato të Gjirit, tërhoqën ambasadat e tyre për të protestuar kundër represionit të kryer nga qeveria e Damaskut kundër protestave pro demokracisë./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.