PRAGË – 13 të vdekur pas shpërthimit të gazit në një minierë

PRAGË, 21 dhjetor /ATSH-ANSA-DPA/ – Një shpërthim gazi ka ndodhur në minierën e qymyrit në Karvina, pranë Ostravës, në veri të Republikës Çeke duke shkaktuar vdekjen e 13 minatorëve, bëri të ditur televizioni publik çek, Ct24.
Të paktën 10 persona të tjerë mbetën të plagosur.
Viktimat dhe të plagosurit janë kryesisht minatorë polakë./    /os/ a.jor.
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.