MADRID – Sanchez: Spanja kundër Brexit nëse nuk sqarohet çështja e Gjibraltarit

MADRID, 20 nëntor /ATSH-DPA/ – Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se do të votojë kundër marrëveshjes së Brexit me Britaninë e Madhe, nëse nuk bëhen ndryshime për të reflektuar mbi një mosmarrëveshje rreth Gjibraltarit.

Sanchez tha nëse marrëveshja duhet të rishikohet nga samiti i BE të dielën dhe se ai do të votonte “jo” për miratimin e marrëveshjes.

Ministri i Jashtëm spanjoll Jose Borrell theksoi se në projektmarrëveshje duhej më shumë “qartësi ligjore”.

Gjibraltari, në bregdetin jugor të Spanjës, është nën autoritetin britanik që nga viti 1713. Spanja ka kërkuar vazhdimisht rajonin pasi, sipas Sanchez, Gjibraltari nuk i përket Londrës./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.