VJENË – Një në shtatë austriakë rezulton i varfër

VJENË, 11 tetor /ATSH-APA/ – Rreth 1,25 milionë (14,4 %) austriakë janë në rrezik varfërie, sipas Institutit austriak të Statistikave.

Kjo nënkupton ata përfitojnë më pak se 1 238 euro në muaj, duke përfshirë të gjitha përfitimet dhe fondet.

”Shpenzime më të mëdha, të tilla si një lavatriçe e prishur, mund të çonin një familje në katastrofë financiare”, tha kreu i Organizatës Katolike të Ndihmës Katolike në Austri, Michael Landau.

“Ekonomia po shpërthen, papunësia po bie, por varfëria është ende një realitet”, tha Landau në një manifestim në Grac, duke iu drejtuar qeverisë austriake.

Nga 1,25 milionë njerëz që përballen me varfërinë, 324 000 ishin fëmijë dhe të rinj, 410 000 meshkuj dhe 511 000 gra të moshës 20 vjeç e lart.

Fëmijët janë në një rrezik veçanërisht të lartë për varfërinë, ku 20% e djemve dhe vajzave nën moshën 15 vjeç jetojnë në familje me rrezik të lartë.

Rreth 434 000 persona në Austri konsiderohen të varfër./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.