Sezoni turistik, rritje e ndjeshme e numrit të jahteve e kroçerave

TIRANË,8 shtator /ATSH- I. Vata/ – Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë,  Damian Gjiknuri shprehet se masat e marra gjatë sezonit të fundit turistik për lehtësimin e lëvizjes ka bërë të shtohet numri i jahteve, kroçerave dhe anijeve turistike.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka marrë masa për lehtësimin e lëvizjes dhe ankorimit të mjeteve turistike gjatë këtij sezoni.

“Masat e marra gjatë sezonit të fundit turistik për lehtësimin e lëvizjes dhe ankorimit të mjeteve turistike kanë bërë të mundur që gjatë 8-Mujorit të vitit 2018 numri i jahteve, kroçerave dhe anijeve turistike të rritet ndjeshëm krahasuar me një vit më parë”, shprehet Gjiknuri. Ministri ka postuar edhe tabelat krahasimore midis vitit 2017 dhe tetëmujorit të vitit 2018, në portin e Durrësit, Shëngjinit e Sarandës ku duket qartë rritja e numrit të anijeve turistike e kroçerave.  /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.