AXHENDA NDËRKOMBËTARE 23/4/2018

UASHINGTON – Presidenti francez, Emmanuel Macron për vizitë shtetërore në SHBA, e para e një kryetari të huaj nën presidencën e Donald Trump.

PEKIN – Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov pritet në Pekin nga presidenti kinez, Xi Jinping.

PEKIN – Del për herë të parë në det aeroplanmbajtësja kineze, e para e prodhuar në Kinë, sipas medias shtetërore.

PEKIN – Ministrja indiane e Punëve të Jashtme, Sushma Swaraj për vizitë në Kinë, ndërkohë që Pekini dhe Nju Delhi po përpiqen të përmirësojnë marrëdhëniet pas tensioneve ushtarake në kufij vitin e kaluar.

HAGË – Proces në apel i Radovan Karaxhiç, ish-drejtues i serbëve të bosnjes, i dënuar me 40 vite burg në vitin 2016 për gjenocid.

VARSHAVË – Donald Tusk pritet të dëshmojë para gjykatës në lidhje me katastrofën ajrore të Smolenskut. /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.