Ballina Etiketimet Zbulim

Etiketim: zbulim

Zbulohet birraria më e vjetër në botë

KAJRO, 15 shkurt /ATSH-ANSA/ - Arkeologët amerikanë dhe egjiptianë kanë zbuluar atë që mund të jetë birraria më e vjetër e njohur dhe një...

Shkencëtarët zbulojnë krijesa të çuditshme nën akullin e Antarktidës

LONDËR, 15 shkurt /ATSH-DPA/ - Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar "krijesa të çuditshme" nën një shtresë akulli të trashë 900 metra në Antarktidë, sipas...

Zbulohet një anije e mbytur romake mes shekujve II-III

ATHINË, 20 janar /ATSH-ANA/ - Një rrënojë e dukshme e epokës romake si dhe dëshmi të mbytjeve të tjera që datojnë që nga kohërat...

Një nekropol i paçmuar zbulohet në Egjipt

KAJRO, 17 janar /ATSH-DPA/ - Një nekropol i madh pranë Kajros është provuar të jetë i pasur me zbulime arkeologjike, njoftuan shkencëtarët egjiptianë. ''Zbulimet u...

Edhe romakët me… fast food?

ROMË, 26 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Dy rosa të varura nga këmbët, një gjel, një qen në  zinxhir, ndërkohë që të gjithë dukeshin si të pikturuar në...

Zbulohen më shumë se 100 sarkofagë mbi 2 000-vjeçarë

KAJRO, 14 nëntor /ATSH-AFP/- Në Egjipt u zbuluan sot rreth 100 sarkofagë mbi 2 000-vjeçarë në gjendje të përsosur në nekropolin e Saqqara-s në...

Zbulohet një disk diellor 3 500-vjeçar

EDIRNE, 26 shtator /ATSH-AA/ - Arkeologët kanë zbuluar një disk diellor në Turqinë veriperëndimore, në një altar shkëmbor në vendbanimet antike trake, njoftuan burimet. "Altari...

Korçë/ Një tjetër zbulim arkeologjik del në dritë në zonën e...

TIRANË, 17 shtator/ATSH/ Pranë fshatit Podgorie, tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në bashkinë e Maliqit, në një pronë private, gjatë...

Zbulim i rrallë i pesë diamanteve blu në Afrikën e Jugut

JOHANESBURG, 16 shtator /ATSH-AFP/ - Më i rrallë dhe më i çmuar se një diamant? Një diamant blu, me transparencë dhe shkëlqim të këndshëm. "Pesë...

Zbulime arkeologjike në Turan të Tepelenës/ Margariti: Nëntoka vazhdon të na...

TIRANË, 25 gusht/ATSH/ Gjatë punimeve me karakter bujqësor në fshatin Turan të Tepelenës janë zbuluar disa gjetje arkeologjike rastësore. Lajmi u bë i ditur nga...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA