Ballina Etiketimet Toka

Etiketim: Toka

Nga viti 2020 Toka rrotullohet më shpejt, ditë me të shkurtra...

KALIFORNI, 8 janar /ATSH-ANSA/ - Për shkak të pandemisë, viti 2020 na dukej se nuk do të mbaronte kurrë, por në të vërtetë ai...

Menaxhimi i qëndrueshëm i tokës bujqësore/ Buxheti për vitin 2021 rritet...

TIRANË, 29 tetor /ATSH/ Projektbuxheti i vitit 2021 adreson rritje të fondeve me 33% për menaxhimin e qëndrueshëm të tokës bujqësore. Ministria e Bujqësisë dhe...

HAPËSIRË – Zbulohen planetët e parë të banueshëm

BERLIN,12 tetor /ATSH-DPA/ - Jashtë Sistemit Diellor ekziston një grup i vogël planetësh super të banueshëm, domethënë kanë karakteristika të favorshme për një jetë...

RIO DE ZHANEIRO – Brazili zgjat kufizimet e hyrjes së të...

RIO DE ZHANEIRO, 6 tetor /ATSH-DPA/ - Brazili ka zgjatur me 30 ditë të tjera kufizimet e hyrjeve nga toka dhe deti të të...

HAPËSIRË – Toka fut në gravitetin e saj një miniHënë të...

UASHINGTON, 29 shtator /ATSH-ANSA/ - Mund të jetë një asteroid ose mbeturina hapësinore, pasi ka ende paqartësi në lidhje me natyrën reale të objektit...

Lushnjë/ Investime në ndihmë të fermerëve për shtrimin e rrugëve mes...

TIRANË, 2 qershor/ATSH/ Nxitja e prodhimit bujqësor dhe krijimi i kushteve të përshtatshme për daljen e tij në treg kanë qenë në fokus të...

Lushnjë/ Ndërhyrjet në kanalet ujitëse, vaditen 30 ha tokë bujqësore në...

TIRANË, 31 maj/ATSH/ Ndërhyrja në pastrimin e kanaleve ujitëse është mjaft e rëndësishme për nxitjen e prodhimit bujqësor, sidomos me nisjen e sezonit të...

Rehabilitim kanaleve vaditëse, Balla në Elbasan: Çdo gjë për të mbështetur...

TIRANË, 31 maj/ATSH/ Edhe pse kushtet atmosferike deri tani kanë qenë të përshtatshme, rritja e temperaturave në ditët në vijim kërkon marrjen e masave...

HAPËSIRË – Studimi, Hëna deformon koren e Tokës dhe lëviz kontinentet

ROME, 4 prill /ATSH-ANSA/- Jo vetëm detet dhe liqenet: Hëna arrin të deformojë edhe koren e tokës duke shkaktuar të ashtuquajturat baticat e ngurta...

HAPËSIRË – Fotografohet asteroidi që do të ”përshëndesë” Tokën më 29...

ARIZONA, 24 prill /ATSH-ANSA/ - NASA ka arritur të kapë pamjet e para të asteroidit me një diametër prej rreth një kilometër e gjysmë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA