Ballina Etiketimet STUDIMI

Etiketim: STUDIMI

Plazma zvogëlon rreziqet nëse pacienti nuk ka simptoma të Covid-19

BUENOS AIRES, 7 janar /ATSH-ANSA/ - Plazma konvaleshente mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes së rëndë nga Covid-19 nëse jepet në ditët e para...

Puna nga shtëpia ka sjellë çrregullime të traktit vokal

DUBLIN, 27 nëntor /ATSH-ANSA/ - Me përhapjen e teleworking-ut (punës nga shtëpia) si rezultat i pandemisë, ka pasur një rritje në rastet e çrregullimeve...

Mijëra fatalitete mund të parandalohen me aktivitete fizike

ROMË, 29 tetor /ATSH-ANSA/ - Çdo vit mijëra vdekje mund të parandalohen me aktivitete fizike dhe rreziku i rikthimeve mund të zvogëlohet me 30%,...

COVID-19 – Mbi 80% e pacientëve kanë mungesë të vitaminës D

MADRID, 28 tetor /ATSH-ANSA/ - Mbi 80% e pacientëve të shtruar në spital për Covid kanë një mungesë të vitaminës D, një lëndë ushqyese...

FOKUS – Përdorimi i tepruar i medias sociale gjatë pandemisë, parashikues...

PEKIN, 5 tetor /ATSH-DPA/ - Përdorimi i tepërt i medias sociale gjatë pandemisë është një parashikues i simptomave të depresionit, sugjeron një studim i...

COVID-19 – Gjysma e japonezëve ndihen më mirë pas pandemisë

TOKIO, 10 shtator /ATSH-ANSA/ - Pothuajse gjysma e popullsisë së Japonia thotë se ndihet në gjendje më të mirë pas pandemisë, për shkak të...

MJEKËSI – Një vaksinë e vetme ndoshta jo e mjaftueshme për...

KAROLINA E VERIUT, 23 qershor /ATSH-ANSA/ - Një vaksinë e vetme mund të mos jetë e mjaftueshme për të mposhtur virusin SarsCoV2 dhe do...

MJEKËSI – Gjendet çelësi i superkujtesës

PERUXHA, 14 qershor /ATSH-ANSA/ - Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lejon të mbani mend detajet më të vogla edhe pas shumë vitesh, sipas...

84 bursa studimi për nxënësit e shkollës së mesme profesionale “Peter...

TIRANË, 11 qershor/ATSH/ Këshilli i Ministrave vendosi dhënien e 84 bursave studentore për nxënësit e shkollës së mesme profesionale “Peter Mahringer”, në Shkodër. Në vendim...

MJEKESI – Cigaret elektronike favorizojnë paradontozën

OHAJO, 6 qershor /ATSH-ANSA/ - Cigaret elektronike mund të favorizojnë shfaqjen e paradontozës edhe në mungesë të faktorëve të tjerë të rrezikut për këtë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA