Ballina Etiketimet Poloni

Etiketim: Poloni

FOKUS – Polonia nuk heq dorë nga reforma gjyqësore, pavarësisht Brukselit

VARSHAVË, 3 korrik /ATSH-AFP/ - Konservatorët në pushtet në Varshavë po përgatiten të zbatojnë reformat e tyre gjyqësore të diskutuara duke mos dhënë asnjë...

FOKUS – BE: Asnjë progres me Poloninë në mosmarrëveshjet për shtetin...

VARSHAVË, 18 qershor /ATSH-AFP/ - Zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Frans Timmermans nuk ka mundur të përmendë ndonjë progres lidhur me mosmarrëveshjet për shtetin e...

PALEONTOLOGJI – Gjurmë tuberkulozi te një zvarranik prehistorik

VARSHAVË, 10 qershor /ATSH-AFP/ - Shkencëtarë polakë dhe amerikanë zbuluan gjurmë të tuberkulozit në një skelet të vjetër, i cili daton 245 milionë vite...

POLONI – Vendet e krahut lindor të NATO-s kërkojnë prani të...

VARSHAVË, 8 qershor /ATSH-AFP/ - Nëntë shtetet e krahut lindor të NATO-s në një takim organizuar sot në Varshavë kërkuan forcim të pranisë së...

LETËRSI – Tokarczuk fituese e Man-Booker International

VARSHAVË, 23 maj /ATSH-AFP/ - Shkrimtarja polake, Olga Tokarczuk fitoi çmimin ndërkombëtar “Man-Booker”, një vlerësim që shpërblen shkrimtarët, të cilët bazohen në ngjarje joreale,...

POLONI – Një shtetase ruse arrestohet për veprimtari anti-polake

VARSHAVË, 17 maj /ATSH-AFP/ - Kundërspiunazhi polak (ABW) njoftoi sot arrestimin e një shtetaseje ruse e dyshuar për ''praktika të tipit hibrid'' kundër Polonisë...

VARSHAVË – Polonia dhe Hungaria i kundërvihen politikës së BE-së për...

VARSHAVË, 14 maj /ATSH-DPA/ - Polonia dhe Hungaria theksuan sot kundërvënien e tyre të përbashkët ndaj kuotave të BE-së për refugjatët, gjatë vizitës së...

BRUKSEL – Franca dhe Gjermania rrisin presionin mbi Poloninë për çështjet...

BRUKSEL, 14 maj /ATSH-DPA/ - Gjermania dhe Franca kanë rritur presionin mbi Poloninë për t’i dhënë zgjidhje shqtësimeve europiane në lidhje me shtetin e...

POLONI – Projekt për një aeroport gjigant ndërkontinental

VARSHAVË, 11 maj /ATSH-AFP/ - Polonia hodhi dje në mbrëmje një hap të rëndësishëm në projektin e saj për të ndërtuar një aeroport gjigant...

POLONI – Deputetët votojnë për zvogëlimin e pagës së tyre

VARSHAVË, 11 maj /ATSH-AFP/ - Parlamenti polak votoi dje një reduktim prej 20% të pagave të deputetëve për të ndaluar avancimin e skandalit të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA