Ballina Etiketimet Perkujtim

Etiketim: perkujtim

2 vjet nga tërmeti, ambasada e SHBA: Nderojmë qëndresën përballë fatkeqësisë

TIRANË, 26 nëntor/ATSH/ Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës përkujtoi sot 2- vjetorin e tërmetit tragjik që goditi Shqipërinë më 26 nëntor e...

Përkujtohet Kongresi i Manastirit, unifikoi alfabetin e gjuhës shqipe

TIRANË, 22 nëntor/ATSH/ Në Kongresin e Manastirit, që u mbajt nga 14-22 nëntor të vitit 1908, u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Ky kongres vlerësohet...

Përkujtohet në 207-vjetorin e lindjes rilindasi Jeronim De Rada

TIRANË, 19 nëntor/ATSH/ Si sot më 19 nëntor 1814 në Makia të Kalabrisë lindi rilindasi Jeronim De Rada. Mësimet e para i kreu në kolegjin...

Përkujtohet në 76-vjetorin e vdekjes mbretëresha e maleve, Edith Durham

TIRANË, 15 nëntor/ATSH/ Si sot më 15 nëntor 1944, vdiq Edith Durham, e cilësuar si mbretëresha e maleve. Për 20 vjet udhëtoi dendur nëpër Ballkan,...

BERLIN – Steinmeier përkujton ambivalencën e 9 nëntorit në historinë e...

BERLIN, 9 nëntor ATSH-ANSA/ - Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier kujtoi 9 nëntorin si një datë me rëndësi për historinë e vendit, në një ceremoni...

Gjirokastër, homazh mbi jetën dhe veprimtarinë politike të Bashkim Finos

TIRANË, 5 nëntor/ATSH/ Jeta dhe veprimtaria politike e Bashkim Finos, i cili ndërroi jetë në mars të këtij viti për shkak të COVID-19, u...

Sami Frashëri, intelektuali më i rëndësishëm i Rilindjes Kombëtare

TIRANË, 2 nëntor/ATSH/ Shemseddin Sami, ose Sami Frashëri siç e njohim të gjithë është intelektuali më i rëndësishëm i Rilindjes Kombëtare. Veç kësaj, ai ka...

Përkujtohet në 4-vjetorin e vdekjes regjisori Mihallaq Luarasi

TIRANË, 30 tetor/ATSH/ Si sot, më 30 tetor të vitit 2017, në moshën 88-vjeçare u nda nga jeta regjisori Mihallaq Luarasi. Luarasi lindi më 16...

Përkujtohet në 109-vjetorin e lindjes, fituesi i çmimit Pulitzer në gazetari

-Vizitoi Shqipërinë në qershor 1990- TIRANË, 27 tetor/ATSH/ Si sot më 27 tetor 1912, lindi ditaristi, shkrimtari, fituesi i çmimit "Pulitzer" në gazetari Cyrus Leo...

Lezhë, ekspozitë me dokumente origjinale të Gjergj Fishtës

-Hapet Këndi Arkivor në Lezhë- TIRANË, 23 tetor/ATSH/ Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave i është bashkuar sot aktivitetit të organizuar nga bashkia Lezhë me një...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA