Ballina Etiketimet Njeri

Etiketim: njeri

Zbulohet kafka e një njeriu prehistorik më i afërt me njerëzit...

UASHINGTON, 26 qershor /ATSH-AFP/ - Njeriu Neandertal në fund të fundit nuk do të ishte kushëriri më i afërt i njeriut modern. Shkencëtarët që...

Simbolet gjeometrike theksojnë veçantinë e qenies njerëzore

PARIS, 9 maj /ATSH-AFP/ - Qenia njerëzore është e pajisur me një kapacitet të lindur për të dalluar forma gjeometrike, duke theksuar kështu veçantinë...

Ilaçet për njerëzit mund t’u jepen edhe kafshëve shtëpiake

ROMË, 23 prill /ATSH/ - Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza ka nënshkruar një dekret që u jep veterinerëve mundësinë e përshkrimit të ilaçeve...

Tiranozauri Rex ecte më ngadalë se… njeriu!

AMSTERDAM, 21 prill /ATSH-DPA/ - Tiranozauri Rex ishte një gjahtar i frikshëm, por kur ishte puna për të ecur, ai ka të ngjarë të...

FOKUS – Përse konsiderohet miku ynë më i mirë?

ARIZONA, 23 shkurt /ATSH-AFP/ - Përveç dashurisë, të pakta janë ato koncepte që i bëjnë shkencëtarët, të cilët studiojnë kafshët, të jenë më skeptikë, një...

MJEDIS – Njeriu filloi ta ndryshojë klimën 10 000 vjet më...

NJU JORK, 31 gusht /ATSH-ANSA/ - Njeriu ka filluar ta ndryshojë mjedisin dhe klimën shumë më herët sesa mendohej më parë. ''Kjo filloi të paktën...

SOFT NEWS – Një “njeri fluturues” në paradën e 14 korrikut...

PARIS, 14 korrik /ATSH-AFP/ - Kampioni i botës në “jet-ski”, francezi Franky Zapata dhuroi sot një spektakël futurist marramendës në paradën tradicionale të 14...

STUDIM – Njerëzit gëlltisin mijëra grimca plastike çdo vit

PARIS, 5 qershor /ATSH-AFP/ - Njerëzit gëlltisin dhe thithin nëpërmjet frymëmarrjes mijëra grimca plastike çdo vit, sipas kërkimeve të publikuara të mërkurën. Këto mikro grimca...

ASTRONOMI – Një supernovë nxiti njeriun të ecë mbi dy këmbë

UASHINGTON, 29 maj /ATSH-ANSA/ - Njeriu u nxit të ecë mbi dy këmbë nga një shpërthim supernovë, që ka ndodhur mes tetë dhe 2,6...

PARIS – Për të mbrojtur natyrën dhe njeriun, shkenca kërkon ndryshime...

PARIS, 5 maj /ATSH-AFP/ - Të ndryshosh modelin bujqësor, ndarje të cilësisë së mirë të jetës nga rritja e materialeve, të rishikohet sistemi financiar......

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA