Ballina Etiketimet Lufta e Vlores

Etiketim: Lufta e Vlores

Kënga himn “Vlora, Vlora”, trashёgimia shpirtёrore e luftës së 1920

TIRANË, 10 shtator/ATSH/ Kёnga himn “Vlora-Vlora”, e kompozuar nga Thoma Nasi gjatë Luftës së Vlorës, në vitin 1920, u risoll pёr publikun e gjerё...

Autoritetet e larta shtetërore vendosin kurora në memorialin e “Luftës Kombëtare...

TIRANË, 3 shtator/ATSH/ Autoritetet më të larta shtetërore vendosën sot kurora me lule në memorialin e “Luftës Kombëtare të Vlorës 1920”, në Qafën e...

Lufta Kombëtare e Vlorës/ Shqiptarët morën në dorë fatet e veta...

TIRANË, 2 shtator/ATSH/ "Lufta Kombëtare e Vlorës është simboli i qëndresës së popullit tonë ndaj çdo projekti sundues, model i reagimit të vetëdijes atdhetare...

Lufta e Vlorës/ Shqiptarët kanë qenë gjithmonë në anën e duhur...

TIRANË, 2 shtator/ATSH/ "Shqiptarët kanë qenë gjithmonë në anën e duhur të historisë dhe Lufta e Vlorës rikonfirmoi këtë të vërtetë, që na bën edhe...

Lufta e Vlorës një fitore ushtarake nga më të pamundurat në...

TIRANË, 2 shtator/ATSH-Maela Marini/ "Nëse pavarësia e 8 viteve para Luftës së Vlorës i tregoi botës që shqiptarët ekzistojnë, është Lufta e Vlorës ajo...

100 vjet nga Lufta Kombëtare e Vlorës/ Ekspozitë me dokumente e...

TIRANË, 2 shtator/ATSH/ 100-vjetori i Luftës Kombëtare të Vlorës bëri bashkë në qytetin historik studiues, autoritetet vendore, deputetë të qarkut Vlorë si dhe përfaqësues...

100-vjetori i Luftës së Vlorës/ Meta vlerëson 8 figura të spikatura...

TIRANË, 20 gusht/ATSH/ Presidenti Ilir Meta vlerësoi sot tetë figura të spikatura patriotike të krahinës së Tepelenës për kontributin e shquar në Luftën e...

100 vjetori i Luftës së Vlorës/ Rijetëzohet kënga himn, dëshmi unike...

TIRANË, 11 gusht /ATSH/ Në kuadër të 100-vjetorit të Luftës së Vlorës është bërë rijetëzimi i këngës himn "VLORA, VLORA". Pas restaurimit të këngës...

100-vjetori i Luftës të Vlorës, aktivitete për evidentimin e vlerave historike

TIRANË, 4 mars/ATSH/ Në kuadër të aktiviteteve që do të zhvillohen për 100-vjetorin e Luftës të Vlorës, prefekti i qarkut Gjirokastër Astrit Aliaj zhvilloi...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA