Ballina Etiketimet Liib

Etiketim: liib

GJERMANI – Ish-sekretarja naziste, 96 vjeçe, në gjyq për rolin e...

HAMBURG, 30 shtator /ATSH-DPA/ - Një ish-sekretare 96-vjeçare, e cila punonte në kampin nazist të përqendrimit në Stutthof, pranë Gdanskut, gjatë Luftës së Dytë...

COVID-19 – Pandemia uli jetëgjatësinë në nivelin e LIIB

LONDËR, 28 shtator /ATSH–ANSA/ - Pandemia ka zvogëluar jetëgjatësinë në Evropën Perëndimore në një masë që nuk është parë që nga Lufta e Dytë...

Polonia rikuperon mbi 500 vepra arti të humbura gjatë LIIB

VARSHAVË, 20 shtator /ATSH-PAP/ - Që nga viti 2015, Polonia ka rimarrë mbi 500 vepra arti të humbura gjatë Luftës Botërore në territorin e...

POLONI – Morawiecki i kërkon Gjermanisë dëmshpërblimet për LIIB pas deklaratës...

VARSHAVË, 12 shkurt /ATSH-DPA/ - Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i bëri thirrje Gjermanisë që të paguajë dëmshpërblime për Poloninë, pasi presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier...

Gjermania ndërton memorialin për viktimat polake të regjimit nazist

BERLIN, 10 shkurt /ATSH-DPA/ - Më shumë se 75 vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, kanë filluar përgatitjet e përkujtimores për viktimat...

BRITANI E MADHE – Macron: Franca përjetësisht mirënjohëse Londrës, bastionit të...

LONDËR, 18 qershor /ATSH-AFP/- Presidenti francez, Emmanuel Macron, shprehu sot mirënjohjen e pafundme dhe të përjetshme të Francës kundrejt Londrës, ku ai bëri udhëtimin...

RUSI – Putin telefonon Trump dhe Macron në përvjetorin e LIIB

MOSKË, 7 maj /ATSH-DPA/ - Pak para 75-vjetorit të kapitullimit të Gjermanisë në fund të Luftës së Dytë Botërore në Europë, presidenti rus, Vladimir...

HOLANDË – Dy minuta heshtje në përkujtim të viktimave të LIIB

AMSTERDAM, 4 maj /ATSH-DPA/ - Holanda ka përkujtuar viktimat e Luftës së Dytë Botërore, 75 vjet pas përfundimit të konfliktit. Jeta publike u mbyll...

RUSI – Trump&Putin: Takimi i Elbës simbol bashkëpunimi

MOSKË, 26 prill /ATSH-AFP/ - Rusia dhe SHBA-ja kujtuan takimin historik të trupave amerikane dhe sovjetike gjatë Luftës së Dytë Botërore në Elbë, duke...

POLONI – Duda: Zgjedhje e duhur mospjesëmarrja në ceremoninë përkujtimore të...

VARSHAVË, 23 janar /ATSH-DPA/ - Presidenti polak Andrzej Duda u shpreh se kishte pasur të drejtë që kishte vendosur të mos merrte pjesë në...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA