Ballina Etiketimet Klima

Etiketim: klima

Cila është marrëdhënia mes klimës dhe sëmundjeve infektive?

ROMË, 4 mars /ATSH/ - Sëmundjet infektive të shekullit XXI dhe Covid-19 kanë demonstruar thellësisht se ndikohen nga fenomenet mjedisore, klimatike, sociale dhe demografike,...

Zelanda e Re shpall emergjencën për ndryshimin e klimës

UELLINGTON, 2 dhjetor /ATSH-DPA/ - Qeveria e kryeministres së Zelandës së Re, Jacinda Ardern shpalli emergjencën për ndryshimet klimatike. Deklarata u bazua në gjetjet e...

GJENEVË – Klima shkaktare e 83 % të katastrofave në dekadën...

GJENEVË, 18 nëntor /ATSH-AA/- Veprimet globale për të trajtuar ndryshimet klimatike aktualisht nuk po arrijnë të mbrojnë njerëzit që janë më në rrezik, deklaroi...

DAVOS – Merkel: Çështja e klimës mund të çojë në përçarje...

DAVOS, 24 janar /ATSH-DPA/ - Bota duhet të ndryshojë plotësisht mënyrat e saj për të ndaluar ngrohjen globale, duke shmangur përçarjet e thella sociale...

KINË – Macron: Pas tërheqjes amerikane premtojmë angazhime të reja për...

SHANGAI, 5 nëntor /ATSH-ANSA/ - Bashkëpunimi midis Europës dhe Kinës për uljen e emetimeve të gazit serrë do të jetë vendimtar, pas kërcënimeve të...

SHBA – Uashingtoni përgatit daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën

UASHINGTON, 5 nëntor /ATSH-ANSA/ - Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën. Marrëveshja u...

BRUKSEL – Liderët e BE-së përqendrohen në çështjet e klimës dhe...

BRUKSEL 18 tetor /ATSH-AA/ - Pas arritjes së marrëveshjes së re për Brexit-in, liderët e Bashkimit Europian do të takohen përsëri për të diskutuar...

Konventa OKB për Klimën/ UNDP mbështet Shqipërinë në përmbushjen e detyrimeve

Samiti i Klimës: Është koha për veprime të guximshme TIRANË, 20 shtator /ATSH/- UNDP, me mbështetjen e GEF (Fondit Global per Mjedisin) po ndihmon Shqipërinë...

Harmonizimi i legjislacionit me BE/ Angazhim për reduktimin e shkarkimeve të...

TIRANË, 11 shtator /ATSH/ Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka parashikuar në Planin Kombëtar të Integrimit Europian 2018-2020 detyrimin për përafrimin e legjislacionit kombëtar me...

MJEDIS – Ndryshimet klimatike do të kushtojnë 69 000 miliardë dollarë...

NJU JORK, 7 korrik /ATSH-ANSA/ - Ndryshimi i klimës do të kushtojë 69 mijë miliardë dollarë deri në vitin 2100, sipas vlerësimit të bërë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA