Ballina Etiketimet Kishe

Etiketim: Kishe

BJELLORUSI – Lukashenko shkel kufizimet për COVID-19, shkon në kishë

MINSK, 19 prill /ATSH-AFP/ - Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandre Lukashenko shkoi sot në kishë, me rastin e Pashkës ortodokse dhe kritikoi kufizimet që prishën...

JERUZALEM – Kisha e Varrit të Shenjtë thirrje vizitorëve të mbajnë...

JERUZALEM, 21 mars /ATSH/ - Udhëheqësit e kishës së Varrit të Shenjtë në Jeruzalem, i nderuar si vendi i kryqëzimit dhe varrosjes së Jezusit,...

Kisha e Shën Venerandës në Lezhë, së shpejti kthim në identitet

TIRANË, 20 shkurt/ATSH/ Kisha e Shën Venerandës, në lindje të fshatit Pllanë (Lezhë) e ngritur në lartësinë e kodrës mes një gjelbërimi do ti...

Zbulime arkeologjike në kishën “Shën Nikolla” në Himarë, ndërpriten punimet restauruese

TIRANË, 16 shkurt/ATSH/ Në kishën Shën Nikolla në Porto Palermo, Himarë, janë ndërprerë punimet restauruese, pasi gjatë verifikimit në terren janë konstatuar zbulime arkelologjike. Instituti...

IZRAEL – Arkeologët zbulojnë kishën bizantine 1500-vjeçare

TEL-AVIV, 23 tetor /ATSH-DPA/ Arkeologët zbuluan një kishë 1500-vjeçare në një lagje në perëndim të Jeruzalemit, deklaroi sot Autoriteti i Antikiteteve në Izrael (IAA). Sipas...

Berat/ Restaurohet afresku mural në kishën e Shën Mërisë, daton në...

TIRANË, 30 gusht/ATSH/ Një monument i rrallë i trashëgimisë kulturore, afresku mural në kishën e Shën Mërisë në fshatin Sinjë të Beratit, që daton...

DORTMUND – Merkel paralajmëron kundër izolacionizmit

DORTMUND (Gjermani), 22 qershor /ATSH-DPA/ - Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi sot shtetet që të mos vetizolohen nga komuniteti ndërkombëtar. Gjatë një takimi në një...

ROMË – Italia merr 600 azilkërkues në bashkëpunim me kishën katolike

ROMË, 3 maj /ATSH-DPA/ - Italia pranoi sot të marrë 600 azilkërkues që aktualisht jetojnë në Etiopi, Niger dhe Jordani për të cilët do...

Kisha e Shën Kollit në Kurjan, atraksioni më i ri turistik

TIRANË, 10 mars/ATSH/ - Kisha e Shën Kollit në fshatin Kurjan, Roskovec, e ndërtuar në shekullin XIII, në stilin bizantin, është atraksioni më i...

Kosina në “100 fshtarat”, restaurohet për herë të parë kisha 500-vjeçare

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/625015281252800/ TIRANË, 24 shkurt/ATSH/ Kisha 500-vjeçare “Fjetja e Shën Mërisë” në fshatin Kosinë të Përmetit, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan, është restauruar tërësisht,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA