Ballina Etiketimet Hebrenj

Etiketim: hebrenj

IZRAEL – Netanyahu: Mijëra shtëpi do të ndërtohen në Jeruzalem

TEL AVIV, 19 shkurt /ATSH-DPA/ - Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, njoftoi sot se në Jeruzalemin Lindor do të ndërtohen mijëra shtëpi për banorët hebrenj. Gjatë...

“Hebrenjtë në Republikën e Vlerave”, forum në kujtim të viktimave të...

TIRANË, 27 janar/ATSH/ Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të viktimave të Holokaustit, u zhvillua sot në Universitetin "Fan S. Noli" të Korçës...

BERLIN – Maas kundër largimit të hebrenjve nga Gjermania

FRANKFURT, 26 janar /ATSH-AFP/ - Hebrenjtë do të largohen masivisht nga Gjermania nëse nuk bëhet asgjë për të luftuar kundër rritjes së antisemitizmit, theksoi...

HOLANDË – Qeveria kërkon falje për viktimat e Holokaustit

HAGË, 26 janar /ATSH-AFP/ - Kryeministri holandez kërkoi sot falje në emër të qeverisë për persekutimin e hebrenjve në Holandë gjatë Luftës së Dytë...

JERUZALEM – Steinmeier: Gjermania do të luftojë antisemitizmin dhe do të...

JERUZALEM, 23 janar /ATSH-DPA/ - Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier rikujtoi fajin e gjermanëve për Holokaustin dhe u zotua se vendi i tij do...

GJERMANI – Muzeu Hebraik hap ekspozitën e përhershme

BERLIN, 20 janar /ATSH-DPA/ - Muzeu Hebraik i Berlinit do të hapë një ekspozitë të re të përhershme më 17 maj, pas dy vitesh restaurime, deklaroi...

SHBA – Rritet prania e policisë në zonat e hebrenjve

NJU JORK, 27 dhjetor /ATSH-DPA/ - Kryetari i bashkisë së New York-ut Bill de Blasio, deklaroi sot se do të rritet prania e policisë në...

TOI: Izraelitët i riparojnë shtëpinë e dëmtuar shqiptarit mysliman që shpëtoi...

TIRANË, 19 dhjetor /ATSH/ - Një mysliman shqiptar, shtëpia e të cilit u shkatërrua gjatë tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë, do të rindërtohet nga...

Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri, shembull frymëzues mbarëbotëror

TIRANË, 11 maj/ATSH/ "Mbrojtja dhe shpëtimi i hebrenjve nga populli shqiptar, gjatë periudhës së errët të Holokaustit, është një shembull frymëzues mbarëbotëror", deklaroi sot...

Historia e familjes Kadiu që strehoi dhe shpëtoi dy hebrenj

TIRANË, 3 maj /ATSH/ - Familjet shqiptare, të cilat shpëtuan hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore janë të shumta. Fotot e tyre, të bëra nga...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA