Ballina Etiketimet Egjipt

Etiketim: Egjipt

JERUZALEM – Marrëveshje Izrael-Egjipt për ndërtimin e një gazjellësi

JERUZALEM, 22 shkurt /ATSH-AFP/ - Izraeli dhe Egjipti ranë dakord për ndërtimin e një gazsjellësi të ri mes zonës të Leviathan, në Mesdheun Lindor...

Zbulohet birraria më e vjetër në botë

KAJRO, 15 shkurt /ATSH-ANSA/ - Arkeologët amerikanë dhe egjiptianë kanë zbuluar atë që mund të jetë birraria më e vjetër e njohur dhe një...

Një nekropol i paçmuar zbulohet në Egjipt

KAJRO, 17 janar /ATSH-DPA/ - Një nekropol i madh pranë Kajros është provuar të jetë i pasur me zbulime arkeologjike, njoftuan shkencëtarët egjiptianë. ''Zbulimet u...

Në një kuti purosh nuk mund të gjesh vetëm të tilla

LONDËR, 19 dhjetor /ATSH-DPA/ - Një relike e zhdukur 5 000-vjeçare egjiptiane, u  gjet në një kuti purosh në qytetin skocez të Aberdinit. Artefakti, një...

Zbulohen më shumë se 100 sarkofagë mbi 2 000-vjeçarë

KAJRO, 14 nëntor /ATSH-AFP/- Në Egjipt u zbuluan sot rreth 100 sarkofagë mbi 2 000-vjeçarë në gjendje të përsosur në nekropolin e Saqqara-s në...

GREQI – Mitsotakis: Mesdheu mund të bëhet një det që bashkon...

ATHINË, 11 nëntor /ATSH-AFP/ - Mesdheu mund të bëhet një det që bashkon popujt, në vend që t'i ndajë ata, tha sot kryeministri grek...

Egjipti, partner shumë i rëndësishëm dhe i besueshëm në rajonin e...

TIRANË, 26 tetor /ATSH/ Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një takim me ambasadorin e ri të të Egjiptit në Shqipëri, Mohamed Mostafa...

Arkeologët egjiptianë zbulojnë sarkofagë 2 600-vjeçarë

KAJRO, 3 tetor /ATSH-DPA/ - Egjipti njoftoi zbulimin e një koleksioni të madh sargofagësh të paprekur dhe të ruajtur mirë në një nekropol të...

EGJIPT – Gjenden 27 sarkofagë 2 500 vjeçarë

KAJRO, 21 shtator /ATSH-ANSA/ - Varrosur 2 500 vjet më parë dhe asnjëherë të hapur që prej asaj kohe, 27 sarkofagë u zbuluan nga...

Ruçi: Të rrisim bashkëpunimin kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm

TIRANË, 22 korrik /ATSH/ Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër urimi kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të Egjiptit, Ali Abdel...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA