Ballina Etiketimet Azerbajxhan

Etiketim: azerbajxhan

RUSI – Azerbajxhani dhe Armenia bien dakord për një armëpushim

MOSKË, 10 tetor /ATSH-AFP/ - Azerbajxhani dhe Armenia ranë sot dakord për një armëpushim duke nisur nga mesdita në rajonin separatist të Nagorni Karabakh,...

AZERBAJXHAN – Gjysma e popullsisë së Karabahut zhvendoset nga luftimet

STEPANAKERT, 7 tetor /ATSH-AFP/ - Gjysma e popullsisë së Nagorni-Karabahut, rreth 75 000 persona, janë zhvendosur nga luftimet mes këtij territori separatist, të populluar...

Kryesia shqiptare e OSBE-së takim special për konfliktin Azerbajxhan-Armeni

VJENË, 30 shtator /ATSH/ - Një takim i posaçëm i Këshillit të Përhershëm të OSBE-së mbi zhvillimet për konfliktin në Nagorni-Karabah u zhvillua dje...

SHBA – Guterres thirrje për armëpushim mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

NJU JORK, 28 shtator /ATSH-DPA/ - Kreu i OKB-së, Antonio Guterres bëri thirrje për armëpushim mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, para bisedave telefonike me liderët...

FOKUS – Cila është origjina e konfliktit azero-armen?

BERLIN, 27 shtator /ATSH-DPA/ - Një konflikt prej disa dekadash midis Armenisë dhe Azerbajxhanit fqinj për rajonin e Nagorni-Karabahut u rindez sot, pasi të...

FOKUS – Azerbajxhani dhe Armenia në prag të luftës

JEREVAN, 27 shtator /ATSH-AFP/ - Armenia dhe Azerbajxhani ndodhen në prag të luftës, ndërsa përleshje vdekjeprurëse kanë shpërthyer midis forcave azere dhe rajonit të...

NJU JORK – OKB: Të ndërpritet menjëherë konflikti i armatosur Armeni-Azerbajxhan

NJU JORK, 14 korrik /ATSH-ANSA/ - Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka shprehur shqetësimin e thellë për raportet mbi përleshjeve e dhunshme...

COVID-19 – Azerbajxhani rikthen kontrollin e rreptë pas rritjes së infektimeve

BAKU, 18 qershor /ATSH-AFP/- Azerbajxhani njoftoi sot se synon të rikthejë kontrollin e rreptë të popullatës, pas rritjes së rasteve të infektimeve me COVID-19,...

Ansi Agolli, ambasadori më i mirë i Shqipërisë në Azerbajxhan

TIRANË, 19 Mars /ATSH/ - Ansi Agolli ka qenë ambasadori më i mirë i Shqipërisë në Azerbajxhan. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar sot...

Tensionet politike, Mkhitaryan nuk do të luajë përballë “Qarabag”

TIRANË, 2 tetor /ATSH/ - Arsenali do të udhëtojë drejt Azerbajxhanit, ku të enjten në mbrëmje do të përballet me skuadrën e "Qarabagut", në...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA