Ballina Etiketimet Astronomi

Etiketim: astronomi

Eklips diellor i pjesshëm në Hemisferën e Veriut

PARIS, 10 qershor /ATSH-AFP/ - Banorët në Hemisferën e Veriut mund të shikojnë sot një eklips diellor që do të përshkojë një brez prej...

Eklips i plotë i Diellit në Kili dhe Argjentinë

SANTIAGO, 11 dhjetor /ATSH-AFP/ - Kilianët do të kthejnë sytë drejt qiellit të hënën për të admiruar një eklips total diellor, por ndryshe nga...

HAPËSIRË – Një vrimë e zezë supermasive nga epokat e lashta...

PARIS, 4 tetor /ATSH-AFP/ - Astronomët kanë zbuluar një tufë galaktikash, një vrimë e zezë supermasive në qendër të saj që daton që nga...

ASTRONOMI- Në recetën e lëndës së errët mungon një përbërës 

ROMË, 14 shtator /ATSH-ANSA/ - Mund të ketë një përbërës që mungon në recetën e lëndës së errët, një përbërës misterioz që zë 25%...

HAPËSIRË – NASA zbulon një planet tjetër me përmasat e Tokës

UASHINGTON, 12 janar /ATSH-AFP/ - NASA njoftoi se sateliti TESS, ''gjahtar'' i planetëve, kishte mundësuar zbulimin e një planeti të ri me përmasat e...

ASTRONOMI – Zbulohet planeti i dytë rreth yllit Beta Pictoris

PARIS, 20 gusht /ATSH-AFP/ - Një planet i ri gjigant është zbuluar rreth yllit të ri Beta Pictoris, që shkëlqen 63,4 vite dritë nga...

HAPËSIRË – Jupiteri zbukuron qiellin në qershor

ROMË, 1 qershor /ATSH-ANSA/ - Jupiteri përgatitet të dhurojë spektakël në qiell gjatë qershorit për të përshëndetur ardhjen e verës. Në fakt, në 10 qershor,...

ASTRONOMI – Një supernovë nxiti njeriun të ecë mbi dy këmbë

UASHINGTON, 29 maj /ATSH-ANSA/ - Njeriu u nxit të ecë mbi dy këmbë nga një shpërthim supernovë, që ka ndodhur mes tetë dhe 2,6...

ASTRONOMI – Gjurmë materieje organike aliene në malet e Afrikës së...

PARIS, 27 maj /ATSH-ANSA/ - Materie organike me origjinë jashtëtokësore është zbuluar në gurët e maleve Makhonjwa, në Afrikën e Jugut, ndër më antikët...

ASTRONOMI – Satelitët zbulojnë sekretin e piramidave të “shtrembra” kineze

PEKIN, 2 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Ndodhet në qiell sekreti i piramidave antike kineze të “shtrembra” të dinastisë Han (shek. II para K. – shek....

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA