STOKHOLM – Magdalena Andersson kryeministrja e parë e Suedisë

STOKHOLM, 23 nëntor /ATSH-DPA/ – Socialdemokratja Magdalena Andersson u zgjodh nga parlamenti si kryeministrja e parë e Suedisë.

Aktualisht ministre e Financave, Andersson pason Stefan Lofven, i cili zyrtarisht njoftoi dorëheqjen e tij në fillim të këtij muaji, pas shtatë vjetësh në detyrë.

Lofven njoftoi në gusht se ai do të tërhiqej fillimisht si lider i socialdemokratëve dhe më pas si kreu i qeverisë.

Andersson u bë kreu i partisë në fillim të këtij muaji./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.