SIRI – 13 viktima pas një sulmi terrorist

DAMASK, 20 tetor /ATSH-DPA/ – Të paktën 13 persona u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në dy shpërthime të dyfishta në kryeqytetin sirian Damask, njoftuan mediet shtetërore.

Agjencia shtetërore siriane e lajmeve, SANA theksoi se ”pati dy shpërthime gjatë këtij sulmi terrorist ndërsa një autobus po kalonte Urën e Presidentit në Damask.

Pamjet e televizionit sirian treguan mbetjet e djegura të autobusit të rrënuar.

”Njësitë inxhinierike çmontuan një bombë të tretë që ishte vendosur në të njëjtën zonë”, raportoi SANA.

Ndërkohë, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në MB theksoi se ”shpërthimi vrau 14 persona dhe numri pritet të rritet”.

Observatori dhe SANA deklaruan ”se në autobus gjendeshin ushtarë sirianë”./     /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.