iPhone të rinj, probleme të njëjta

SAN FRANCISKO, 25 shtator /ATSH-AFP/- Apple ka paraqitur me shumë superlativa celularët, tabletët dhe orët e reja inteligjente të teknologjisë së lartë, por gjiganti i teknologjisë vështirë se mund të harrojë kritikat që po grumbullohen në konkurrencën, privatësinë ose sigurinë kibernetike.

“Çfarë serie njoftimesh spektakolare”, mirëpriti kreu ekzekutiv i Apple, Tim Cook..

Por ndryshe nga viti i kaluar, me shtimin e 5G, përmirësimet teknike të gjeneratës së re të pajisjeve të markës “Apple” nuk përfshijnë ndonjë ndryshim thelbësor.

Grupi kalifornian zbuloi, siç pritej, gamën e iPhone 13.

Ai përfshin katër modele të variantit “Mini”, që do të tregtohen duke filluar nga 700 dollarë, në iPhone 13 Pro Max, nga 1 100 dollarë.

Çmimet ekuivalente me ato të iPhone 12, kur të dalin në fund të vitit 2020.

“Kamerat dhe bateritë e tyre po performojnë më mirë dhe aftësia 5G pritet të shtrihet në më shumë se 200 operatorë telefonikë në 60 vende dhe rajone, deri në fund të vitit”, tha Kaiann Drance, zëvendëspresidentja përgjegjëse për iPhone.

Ajo gjithashtu kujtoi masat më të fundit të marra për të mbrojtur konfidencialitetin e të dhënave të konsumatorit, një nga pikat kryesore të shitjes së markës.

Edhe pse Apple sapo ka fshirë polemikat disajavore për mjetet e saj të reja në luftën kundër pornografisë së fëmijëve në iPhone dhe iPad, masat shkaktuan një zhurmë nga avokatët e intimitetit në internet.

Kompania siguroi se këto algoritme të reja nuk e bëjnë sistemin e saj më pak të sigurt ose më pak konfidencial, por, megjithatë, vendosi në fillim të shtatorit të vonojë zbatimin e tyre.

Në fund të gushtit, ajo njoftoi gjithashtu lëshime për zhvilluesit e aplikacioneve.

Shumë prej tyre akuzojnë “Apple” për abuzim me pozicionin e saj mbizotërues në ekonominë celulare, duke i detyruar ata të përdorin App Store si një portë për konsumatorët për të shkarkuar aplikacione dhe për të paguar për mallrat dhe shërbimet dixhitale.

Një gjykatës i Kalifornisë, në padinë kundër Epic Games, botues i lojës Fortnite, sapo ka ndaluar kompaninë të detyrojë zhvilluesit të përdorin sistemin e saj të pagesave brenda aplikacioneve të tyre./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.