STRASBURG – GJED: Rusia përgjegjëse për vrasjen e Litvinenkos

STRASBURG, 21 shtator /ATSH-ANSA/ – Rusia është përgjegjëse për vrasjen, në vitin 2006, të ish-agjentit Aleksander Litvinenko, të cilin e helmoi ndërkohë që ai ishte në  Britaninë e Madhe, deklaroi Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg (GJED).

“Gjykata konstatoi, në veçanti, se kishte një indikacion të fortë se në helmimin e  Litvinenkos, kriminelët Lugovoi dhe Kovtun, kishin vepruar si agjentë të shtetit rus’’, theksoi GJED-ja duke iu referuar emrave të dy agjentëve rusë, të cilët akuzohen për vrasjen e Litvinenkos.

Gjykata theksoi gjithashtu se ”autoritetet ruse nuk kryen një hetim të brendshëm efektiv të aftë për identifikimin dhe ndëshkimin e atyre që janë përgjegjës për vrasjen”./   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.