Java e parë e gushtit, valutat kryesore forcojnë pozitat në këmbim me lekun

TIRANË, 5 gusht /ATSH/ Në tregun e brendshëm të këmbimit valutor, të enjten valutat kryesore forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, sot 1 euro këmbehet me 121,49 lekë ose 0,02 lekë më shumë ditën e mërkurë dhe 1 dollar amerikan këmbehet me 102,69 lekë ose 0,24 lekë më shumë.
Paundi britanik u forcua me 0,23 lekë dhe u ngjit në kuotën e 142,89 lekëve. Ndërsa franga zvicerane u zhvlerësua me 0.05 lekë dhe zbriti në vlerën 113,2 lekë.
Banka e Shqipërisë vëren se kursi i këmbimit valutor luhatet brenda pritshmërive të BSH-së dhe luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë.
Pa cenuar regjimin e një kursi të këmbimit të lirë, Banka e Shqipërisë mund të kryejë veprime në tregun valutor me objektiv përshtatjen e kursit të këmbimit me nivelin e përcaktuar nga faktorët bazë makroekonomike, shmangien e çrregullimeve dhe rritjen ose uljen e rezervës valutore.
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 102.69 +0.24
Euro EUR 121.49 +0.02
Poundi Britanik GBP 142.89 +0.23
Franga Zvicerane CHF 113.22 -0.05
Jeni Japonez (100) JPY 93.68 -0.16
Dollari Australian AUD 76.05 +0.08
Dollari Kanadez CAD 82.09 +0.37
Korona Suedeze SEK 11.93 +0.02
Korona Norvegjeze NOK 11.64 +0.01
Korona Daneze DKK 16.34 0.00
SDR SDR 146.57 +0.23
Ari(OZ 1) XAU 185804.99 +139.79
Argjend(OZ 1) XAG 2605.00 -22.10
Juani Kinez (onshore) CNY 15.89 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 15.90 +0.03
Lira Turke TRY 12.03 -0.10

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.