COVID-19 – Turqia lehtëson bllokimin e rreptë

ANKARA, 17 maj /ATSH-DPA/ – Turqia doli nga mbyllja e saj më e rreptë mbarëkombëtare që synonte të frenonte koronavirusin, por ora e ndalimit të natës dhe fundjavës do të mbetet e pandryshuar.

Ndërsa shumë kufizime gjatë ditës janë zbutur deri më 1 qershor, banorëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi nga ora 21:00 deri në 05:00 gjatë ditëve të javës dhe për tërë fundjavën, me përjashtime të tilla si ecja në tregun më të afërt për të blerë ushqime.

Lockdown-i 17-ditor u vendos pasi infeksionet e reja të përditshme tejkaluan një lartësi historike prej më shumë se 60 000 në muajin prill, ndërsa ritmi i vaksinimeve u ngadalësua.

Ministria e Brendshme theksoi që qendrat tregtare do të jenë të hapura gjatë ditëve të javës.

Kinematë, ambientet sportive dhe baret mbeten të mbyllura. Shkollat ​​do të vazhdojnë me programet e tyre të mësimit në distancë.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se qëllimi ishte të zvogëloheshin rastet e reja ditore në më pak se 5 000 dhe gjithashtu të ringjallte industrinë thelbësore të turizmit.

Më shumë se 10 500 infeksione të reja janë raportuar në 24 orët e fundit në vendin me 84 milionë banorë.

Numri i përgjithshëm i rasteve ka tejkaluar 5,1 milionë që nga marsi i kaluar, ndërsa numri i të vdekurve është 44 760.

Gati 26 milionë persona morën vaksinën e tyre të parë, por vetëm 10,9 milionë u vaksinuan plotësisht me dozën e dytë.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.