Miliona të prekur nga pezullimi i shërbimeve të Gmail dhe Youtube

KANBERRA, 14 dhjetor /ATSH/ – Miliona përdorues në shumë vende të botës nuk kanë mundur të hyjnë në llogaritë e tyre në Gmail, dokumentet e Google dhe YouTube, sipas ”Financial Review”.

Faqet e këtyre llogarive treguan rritje të mëdha për ndërprerje në të gjithë Europën, Amerikën dhe Azinë.

Përdoruesit që u përpoqën të hynin në Gmail morën mesazhin ”Gabim i përkohshëm”.

“Na vjen keq, por llogaria juaj është përkohësisht e padisponueshme. Ne ju kërkojmë falje për shqetësimin dhe sugjerojmë të provoni përsëri brenda pak minutash”, lexohej në të.

Faqja kryesore e YouTube kishte vënë një karikaturë të një shimpanzeje që mbante mesazhin “Diçka shkoi keq”.

Por, faqja e ndarjes së videove dukej se funksiononte nëse përdoruesit e aksesonin atë nga modaliteti “I fshehtë” ose “Privat” në shfletuesit e tyre.

Deri më tani nuk ka pasur asnjë reagim nga Google për atë që mund të ketë shkaktuar ndërprerjen ose kur shërbimet mund të rikthehen./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.