”Boeing” mbyll 7 000 vende të tjera pune

NJU JORK, 28 tetor /ATSH-AFP/ – ”Boeing”, që vazhdon të jetë nën presion si pasojë e pandemisë dhe krizës së 737 MAX, njoftoi sot se do të mbyllë 7 000 vende pune shtesë deri në fund të 2021, duke e çuar numri total të punonjësve në 130 000 nga 160 000 në fillim të vitit.

Grupi, që nuk parashikon reduktimin e normës së prodhimit të avionëve të saj, ka regjistruar sërish një rënie të të ardhurave 29% në tremujorin e tretë dhe regjistroi një humbje neto prej 449 milionë dollarë gjatë kësaj periudhe./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.