POLONI – Procedura disiplinore kundër gjyqtarëve kundërshtues

VARSHAVË, 16 dhjetor /ATSH-DPA/ – Polonia do të fillojë procedurë disiplinore kundër dy gjyqtarëve, të cilët i kërkuan Gjykatës Supreme të japë opinion mbi vlefshmërinë e një takimi gjyqësor mes një mosmarrëveshjeje për pavarësinë e Këshillit Kombëtar të Gjyqësorit (NCJ).

“Kërkesa e gjyqtarëve është e papranueshme, pasi nuk kanë të drejtë të vlerësojnë funksionimin e organeve kushtetuese të shtetit”, deklaroi Këshilli i Lartë Disiplinor për gjyqtarët.

Në deklaratë thuhet se veprimet e gjyqtarëve bien në kundërshti me interesin publik dhe mirëfunksionimin e sistemit gjyqësor të Polonisë.

Në shqyrtim është një vendim i Gjykatës Supreme i bërë në fillim të dhjetorit, që zbuloi se Këshilli Kombëtar i Gjyqësorit, organi që rekomandon gjyqtarët për emërim presidencial, nuk është i pavarur./ /sara/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.