64,8% e ndërmarrjeve të huaja në Shqipëri, nga vendet e BE-së

TIRANË, 4 qershor /ATSH/- Ndërmarrjet nga vendet e Bashkimit Europian përfaqësojnë 64,8 % të ndërmarrjeve të huaja e të përbashkëta që operojnë në vendin tonë.

Instituti i Statistikave bën të ditur se, ndërmarrjet me pronarë apo bashkëpronarë me origjinë italiane dhe greke përfaqësojnë pjesën me të madhe të sipërmarrjeve të huaja të përbashkëta.

Grupi i ndërmarrjeve me pronarë nga Italia dhe Greqia përbëjnë 52,8% të ndërmarrjeve të huaja të përbashkëta gjithsej. Ndërkohë që shtrirja më e madhe e tyre është e përqendruar në qytetet kryesore të vendit.

Sipas INSTAT, ndërmarrjet e huaja e të përbashkëta janë përqendruar kryesisht në qarqet Tiranë dhe Durrës, me 81,7%.

Aktiviteti i bizneseve të huaja sipas sektorëve është kryesisht i angazhuar në sektorët e shërbimeve, prodhimit industrial dhe në ndërtimit. e.xh/j.p/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.