Dialog për peshën e votës nga studentët

Studente, duke votuar ne Universitetin Politeknik i Tiranes, gjate votimeve per zgjedhjet e drejtueseve te Universiteteve dhe Fakulteteve./r/n/r/nStudents, voting at the Polytechnic University of Tirana, during the voting for the election of heads of universities and faculties.

TIRANË,19 dhjetor /ATSH- I. Vata/ – “Biem dakord për tarifën”, por nuk biem dakord për 50% të peshës së votës në zgjedhjeve në universitetit, pasi asnjë vend i Europës apo botës nuk e ka këtë”, u shpreh Kryeministri Edi Rama, në takim me studentët e Universitetit “Ismail Qemali” në Vlorë.

Në fjalën e tij, Rama tha se te tarifat jemi në rregull, kërkoni transparencë të buxhetit dhe të Ministrisë së Arsimit dhe jemi dakord, por mbetet problem pasha e votës së studentëve.

“Si të ia bëjë unë pikës së tretë që ju kërkoni 50% peshë votës në zgjedhje të universitetit. Përgjigja ime është se, e kuptoj shumë mirë shqetësimin por nuk e kam gjetur këtë pikë në asnjë sistem universitarë europian apo global”, – tha Rama. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.