Fundviti, leku forcon ndjeshëm pozitat

TIRANË, 18 dhjetor /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor të martën, që shënon më pak se dy javë në mbyllje të vitit 2018, leku thelloi pozitat dominuese në këmbim me të gjitha valutat e huaja.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, sot euro këmbehet me 123,14 lekë ose 0,05 lekë më pak se një ditë më parë, ndërsa dollari amerikan është zhvlerësuar me 0,48 lekë duke u këmbyer në vlerën 108,18 lekë.
Pozitat në këmbim me lekun i kanë dobësuar edhe monedha si, paundi britanik, franga zvicerane, korona suedeze, kanadeze, norvegjeze, përkatësisht me 0,23 lekë, 0,02 lekë, 0,03 lekë, 0,51 lekë dhe 0,15 lekë.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 108.18 -0.48
Euro EUR 123.14 -0.05
Poundi Britanik GBP 136.78 -0.23
Franga Zvicerane CHF 109.15 -0.02
Jeni Japonez (100) JPY 96.31 +0.41
Dollari Australian AUD 77.84 -0.10
Dollari Kanadez CAD 80.71 -0.51
Korona Suedeze SEK 11.98 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 12.47 -0.15
Korona Daneze DKK 16.50 0.00
SDR SDR 149.58 -0.26
Ari(OZ 1) XAU 135087.61 +441.57
Argjend(OZ 1) XAG 1589.71 +1.10
Juani Kinez (onshore) CNY 15.69 -0.07
Juani Kinez (offshore) CNH 15.69 -0.06
Lira Turke TRY 20.29 +0.08
e.xh/j.p/
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.